preloader
Back to top

PARDUS WİNE YÜKLEME

Akıllı tahta yazılımlarımızın hepsi pardus uyumludur. Fakat pardus’ta yazılımlarımızı açmamız için wine adlı programın yüklü olması gerekiyor. Wine adlı program windows cihazlarda çalışan uygulamaların pardus’ta çalışmasına sağlayan bir programdır. Pardus yüklü cihazlar hemen hepsinde bu program yüklü oluyor fakat bazı sürümlerde aktif edilmediği için akıllı tahta yazılımlarımızın çalışmasını engelliyor. Wine yüklemek veya aktif etmek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

      PARDUS WINE YÜKLEME ADIMLARI ;

  • Akıllı Tahtayı açtığımızda öğretmen, öğrenci , etap yönetici(admin) hesaplarından birisini seçmemizi istiyor. Wine yüklemek için etap yönetici hesabını açmamız gerekiyor. Hesap şifresi : etap+pardus!
  • Etap yönetici hesabını açtıktan sonra sizinle paylaştığımız wine.sh dosyasını usb ile cihazda masaüstüne atıyoruz. Wine.sh dosyasına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Usb ile akıllı tahtaya atmamız daha sağlıklı olacaktır. Akıllı tahta’da indirmeye çalıştığımızda güvenlik sebebiyle belli siteler dışında farklı sitelere erişim engeli bulunmaktadır.
  • wine.sh indirme linki  https://drive.google.com/file/d/1Sx6fkQ5OWPc_FQQ6YXD_ohyqUFmlz1pR/view?usp=sharing
  • wine.sh dosyasına basılı tutup(sağ tık ) özelliklere tıklıyoruz. Açılan ekrandan izinler bölümüne girerek Dosyayı bir program gibi çalıştır kutucuğunu işaretliyoruz ve özellikleri kapatıyoruz.
  • wine.sh dosyasına çift tık ile çalıştırıyoruz açılan ekrandan uç birimde çalıştır seçeğini tıklıyoruz ve yükleme ekranı çıkıyor karşımıza.
  • Yükleme ekranında wine yüklemek için klavye ile 2 yazıp enter ‘a tıklıyoruz ve wine yüklenmeye başlıyor.Bu aşamada tekradan şifre isteyecektir (şifre: etap+pardus!). Şifreyi yazarken ******** tarzı bi yazı ekran çıkmayacaktır bu durumda ekranda yazı yazılmıyor gibi görünsede şifre arka planda yazılıyor. Şifreyi yazdıktan sonra enter tuşuna basıyoruz. Wine yüklenirken ortalama arka planda 40 50 mb dosya indiriyor. Bu yüzden cihazda internet bağlantısı olması gerekiyor eğer okulda internet bağlantısı yoksa telefonunuzun internetini akıllı tahtaya bağlayabilirsiniz.
  • Yükleme yapılırken belli bir süre sonrasında yüklemeye devam etmek istiyor musunuz? diye bir uyarı çıkıyor yine bu bölümde klavye ile e yazıp enter tuşuna basıyoruz. Ve wine yüklenmiş oluyor.Yükleme işlemi bittiğinde otomatik programı kapatıyor. Daha sonrasında akıllı tahtayı yeniden başlatıp öğretmen hesabı ile giriş yapabiliriz artık. Hesap şifresi: ogretmen
  • Daha sonrasında akıllı tahta yazılımımızın bulunduğu klasöre açıp içindeki exe dosyasına basılı tutup(sağ tık ) özelliklere tıklıyoruz. Açılan ekrandan izinler bölümüne girerek Dosyayı bir program gibi çalıştır kutucuğunu işaretliyoruz. Daha sonrasında exe dosyasına basılı tutup(sağ tık) wine ile çalıştır seçeğine tıklayıp yazılımımızı çalıştırıyoruz. Bu aşamadan sonra exe dosyasına çift tık ile çalıştırabiliyoruz. Yazılımı ilk başta açarken wine eklenti yüklenmesi gerekiyor diye bir uyarı verirse yükle tuşuna basıp güncelleme atıyoruz ve sorunsuz bir şekilde çalıştırıyoruz.

       VİDEOLU ANLATIM

.